Kenyerek | Közepesen nehéz
Előkészítési idő: 2-17 óra | Elkészítési idő: 30-60 perc
Gluténmentes
Eszközök
- 1 literes befőttes üveg,
- befőttes gumi,
- konyha mérleg,
- frissen tartó fólia,
- keverő tál,
- szilikon spatulák,
- robotgép,
- gyümölcskenyér forma,
- szilikonos sütőpapír,
- lapos tepsi,
- rács
Hozzávalók:
A kovászhoz:
- 25 g aktív gluténmentes kovász,
- 50 g gluténmentes kenyérliszt,
- 50 g víz.
A kenyértésztához:
- 500 g kimondottan kenyérsütéshez való gluténmentes kenyérlisztkeverék,
- 300 g tej,
- 125 g életerős gluténmentes kovász,
- 100 g víz,
- 50 g vaj,
- 40 g cukor,
- 12 g só
Elkészítés:
Kovász elkészítése:
- A kovász készítéshez győződj meg arról, hogy minden eszköz teljesen tiszta. A konyha is legyen makulátlanul tiszta, és minden egyes eszközt, amely érintkezhetett gluténtartalmú liszttel, moss át többször alaposan, csak erre a célra fenntartott szivaccsal. Miután a gluténmentes lisztkeverékbe mindenféle stabilizáló anyagot is belekeverhetnek, különösen figyelni kell rá, hogy az üveg megfelelően szellőzhessen, különben a még félkész kovász megpenészedhet.
- Tegyél az üvegbe 50 g gluténmentes kenyérlisztet, adj hozzá 50 g vizet és egy teáskanál juharszirupot. Keverd el alaposan, takard le frissen tartó fóliával és hagyd szobahőmérsékleten dolgozni.
- 24-72 óra elteltével a massza felszínén, ha minden jól megy, buborékok jelennek meg. Ennek az ideje nagyban függ a lakás hőmérsékletétől, úgyhogy türelem. 🙂
- Elérkezett az első etetés ideje! Dobd ki a massza felét, majd adj a maradékhoz 50 -50 g friss lisztet és ugyanennyi vizet. Keverd alaposan össze, takard le a fóliával és hagyd pihenni 24 órát szobahőmérsékleten.
- 24 óra múlva ismét dobd ki a massza felét és pótold az előzőekben leírtak szerint. Ügyelj arra, hogy a régi kovász mennyisége sose legyen több. mint a frissítésé, mert ha túl kevés a liszt, azt gyorsan megeszi a fejlődő kovász és utána „éhen hal”.
- Ezt a folyamatot minden nap végezd el, míg azt látod, hogy már nem csak a felszínen jelennek meg buborékok, hanem az egész masszában megindul a gázképződés. Ezt legjobban úgy tudod ellenőrizni, hogy közvetlenül etetés után ráhúzol egy befőttes gumit az üvegre, épp addig amíg a massza tart. Ezen remekül le tudod majd mérni, mennyit hízik később a kovász. Ha már rendesen működik, az etetés utáni néhány órában a duplájára kell duzzadnia. Ha ez a rész már gyorsan bekövetkezik (kb. az 5. naptól), főleg nyáron érdemes napi kétszer etetni a kovászt 12 óránként.
- A régi kovász, új liszt-víz aránya mindig minimum 1:1:1 legyen. Aztán 7-10 nap múlva, ha a kovász stabilnak tűnik, el is kezdheted használni.
- Etesd meg az aktív, szoba-hőmérsékletű kovászodat 4-8 órával azelőtt, hogy dolgoznál vele, majd tartsd 23-27 fok körüli hőmérsékleten. Mindig figyeld mennyire aktív a kovász, hiszen a körülmények nagyban befolyásolják az érés gyorsaságát.
- Langyosítsd meg a tejet, és keverd el benne a cukrot. Olvaszd meg a vajat.
- A robotgép alaposan kitisztított táljába tedd bele az összes hozzávalót.
- Keverd jól össze, majd tedd a tésztát egy előzőleg precízen elmosogatott és sütőpapírral kibélelt , téglalap alakú gyümölcskenyér formába.
- Takard le, és meleg helyen keleszd 8-12 órán keresztül.
- Melegítsd elő a sütőt 220 fokosra. Tegyél az aljára egy tepsit, és töltsd meg forró vízzel. A gluténmentes tészta eléggé ragad, így nehéz metszeni, nem is feltétlenül kell. Ha erős a kovászod, és sokáig kelesztettél, a kenyered mindenképpen repedni fog itt-ott, rusztikus kinézetet adva neki.
- tedd be a tésztát a sütőbe, és süsd 20 percig gőzben.
- Vedd ki a tepsit a vízzel, vedd le a hőmérsékletet 180 fokra, majd süsd további 20-30 percig. Ha nagyon barnulna a teteje takard le alufóliával.
- Borítsd ki a kenyeret a formából, és tedd rácsra hűlni.
Ez a kenyér frissen a legfinomabb. Tárold zacskóban és pár napig még jó lesz pirítva, vagy szeleteld le, tedd a fagyasztóba és mindig csak annyit vegyél elő, amennyire éppen szükséged van. Szobahőmérsékleten felengedve, olyan lesz mintha most sütötted volna.